XVII MPTW 2022 |
XVI MPTW 2019 |
XVI MPTW 2018 |
XV MPTW 2017 |
XIV MPTW 2016 |
XIII MPTW 2015 |
XII MPTW 2014 |
XI MPTW 2013 |
X MPTW 2012 |
IX MPTW 2011 |
VIII MPTW 2010
Podsumowanie XVIII Międzynarodowego Przeglądu Teatrów Wspaniałych 2022
XVIII edycja Międzynarodowego Przeglądu Teatrów Wspaniałych przeszła do historii…
Prezentacje sceniczne XVIII Międzynarodowego Przeglądu Teatrów Wspaniałych odbywały się w dniach 4-6 października 2022. w sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie. Podczas wszystkich prezentacji scenicznych swój talent zaprezentowało blisko 300 niepełnosprawnych uczestników. Uroczystość otwarcia XVIII Przeglądu uświetnił koncert Zespołu Ceremonialni. Zespół Ceremonialni wystąpił również podczas uroczystego finału w dniu 6 października.
- Adakavas Theatre Rag Baby- Ann "Kolory życia"- Adakavas, Litwa,
- Plastic Drama Theatre "Modlitwa" - Kowno, Litwa,
- Theatre Studio Smile "Przygody biedronki i jej przyjaciół"- Raseiniai, Litwa,
- Vladimir Nazor Centre "Tęsknota" -Sarajewo, Bośnia i Hercegowina,
- Idnina " MIłość to szczególny prezent" - Skopje, Macedonia,
- Aitvaras " Jurata i Kastitis"-Raseiniai, Litwa,
- Orioni "Ostatni liść" - Zestafoni, Gruzja,
- Zerniatko "Wszędzie miłość"-Żytomierz, Ukraina,
- Studio Maska "Skradzione szczęście"-Żytomierz, Ukraina,
- Kworce " Legenda o Jakubie i Annie"- Dom Pomocy Społecznej, Gdańsk,
- Mimi Riczi "Królowa Śniegu"- Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy, Tczew,
- Domkowcy "Powtórka ze stworzenia"- Środowiskowy Dom Samopomocy Stowarzyszenia na Rzecz Szkolnictwa Specjalnego, Tczew,
- Teatr WTZ Szansa "W starym kinie"- Warsztat Terapii Zajęciowej, Białogard,
- Figiel "Powstanie świata"- PSONI, Łęczna,
- Stanisławki "Kopciuszek"- Dom Pomocy Społecznej, Stanisławie,
- Korczakowskie Skrzaty "Deszczowy świat" Dom im. Korczaka Regionalna Placówka Opiekuńczo-Terapeutyczna, Gdańsk,
- Teatr Niepełnosprawnych z Dzięciołówki "Czy znasz Pana Monet" Dom Gościnny w Dzięciołówce,
- Teatr Plastyczny Sen "Huk w ciszy" Wojewódzki Dom Kultury, Kielce,
- A może… " Jedziemy na teatry" Fundacja Sprawni Inaczej, Gdańsk,
- Na ostatnią chwilę "Makowa Panienka" Dom Pomocy Społecznej, Skwierzyna,
- Pracownia "Pory roku" Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy im. Św. Mikołaja, Koło,
- GRiM "Spójrz głębiej" Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, Szymanowie,
- Grupa Teatralna Wizja "Odkupienie" Dom Pomocy Społecznej, Machowina,
- Grupa Teatralna Ignaców "Nasz wspólny świat" Zespół Szkół Specjalnych, Ignaców,
- Narcyz "Między jawą a snem" Warsztaty Terapii Zajęciowej "O uśmiech dziecka" Trzebnica,
- Epitetem po Metaforze " A jednak…" Dom Pomocy Społecznej, Lubuczewo,
- Klamka "Zimowa opowieść" Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, Wronie,
- Teatrzyk ze Stumilowego Lasu "Uśmiech dzieciom świata" Przedszkole Specjalne, Tczew.
W trakcie przeglądu zobaczyliśmy 27 prezentacji scenicznych o bardzo różnej tematyce. Wszystkie przedstawienia oceniało jury w składzie:
- Natalia Kuropatwińska- nauczyciel w Zespole Placówek Specjalnych w Tczewie, terapeuta, od ponad dekady związana z realizacją Przeglądu Teatrów Wspaniałych.
- Andrzej Mańkowski: 49 lat; reżyser, scenarzysta i producent filmowy; autor filmów dokumentalnych (m.in. "Dzieci dzwonią"), fabularnych (m.in. "Po miłość/Pour l'amour"), reportaży i programów tv (m.in. "Pianobus Tomka Stroynowskiego"), także sztuk teatralnych (m.in. "Być jak Krzysztof Krawczyk"). Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Laureat nagród kulturalnych Galion Gdyński i Denar Tczewski. Odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego medalem "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis",
- Jarosław Wojciechowki - Menedżer kultury i producent teatralny, teolog, pomysłodawca Teatru Konsulat. Od czasu do czasu: reżyser, dramaturg i aktor. Społecznik członek Gdyńskiego Dialogu.
Zgodnie z protokołem, jury wręczyło 8 nagród i 19 wyróżnień. Dwie najważniejsze nagrody trafiły do:
- Nagroda Jury powędrowała do Adakavas Theatre Rag Baby Ann "Światło dobroci" za przekaz uniwersalnych prawd w zdyscyplinowanej formie scenicznej.
- Wielka Nagroda XVIII MPTW trafiła do Fundacji Sprawni Inaczej za przedstawienie "Jedziemy na Teatry". Jury doceniło ofensywną reżyserię angażującą cały zespół aktorski.
Dla wszystkich uczestników i zespołów przygotowane były cenne nagrody; uczestnicy dostali placki sportowe lub nerki natomiast zespoły otrzymały pudła niespodzianki w których ukryte były materiały plastyczno-biurowe do arteterapii oraz głośnik bezprzewodowy.
Tradycyjnie, jak co roku, podczas gali wręczania nagród mieliśmy niewątpliwą przyjemność podziwiać występ najmłodszych artystów z Teatrzyku ze Stumilowego Lasu.
Przegląd dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego
Podsumowanie XVII Międzynarodowego Przeglądu Teatrów Wspaniałych 2019
XVII edycja Międzynarodowego Przeglądu Teatrów Wspaniałych przeszła do historii…
W dniach od 16 do 20 września realizowana była XVII edycja Międzynarodowego Przeglądu Teatrów Wspaniałych. W ramach projektu gościliśmy u siebie artystów z 28 zespołów reprezentujących: Gruzję, Litwę Macedonię, Polskę, Rosję i Ukrainę.
Prezentacje sceniczne XVII Międzynarodowego Przeglądu Teatrów Wspaniałych odbywały się w dniach 17-19 września 2019r. w sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie. Podczas wszystkich prezentacji scenicznych swój talent zaprezentowało blisko 300 niepełnosprawnych uczestników.
Jak zwykle zobaczyliśmy przedstawienia o bardzo różnej tematyce. Były przedstawienia lekkie, radosne, z piękną kolorową scenografią, ale i przedstawienia o tematyce bardzo poważnej i aktualnej, bardzo minimalistyczne, jeśli chodzi o scenografię, za to niosące silny przekaz emocjonalny.
Uczestnicy przeglądu zakwaterowani byli w Hotelu Gołuń na Kaszubach oraz w Centrum Aktywizacji Osób Niepełnosprawnych w Tczewie. W czasie wolnym od prezentacji mogli brać udział w przygotowanych warsztatach artystycznych. W tym roku nasi goście uczestniczyli między innymi w zajęciach.: "Zamknij teatr w antyramie". Przeniesienie ze sceny za pomocą różnych technik plastycznych i zamknięcie w antyramie emocji i wrażeń doświadczonych w teatrze", "Zajęcia relaksacyjne- metody radzenia sobie ze stresem scenicznym", "Muzykoterapia- taniec integracyjny w teatrze".
W trakcie przeglądu zobaczyliśmy 28 prezentacji scenicznych o bardzo różnej tematyce. Wszystkie przedstawienia oceniało jury w składzie:
- Jarosław Wojciechowski - teolog i menadżer kultury, dyrektor Centrum Kultury w Gdyni, jeden z założycieli Sceny SAM w Gdyni oraz Gdyńskiej Sceny Kabaretowej,
- Natalia Kuropatwińska- nauczyciel w Zespole Placówek Specjalnych w Tczewie, terapeuta, od ponad dekady związana z realizacją Przeglądu Teatrów Wspaniałych.
- Krystian Nehrebecki - Aktor, reżyser teatralny i radiowy producent, twórca wydarzeń artystycznych.
Zgodnie z protokołem, jury wręczyło 9 nagród i 19 wyróżnień. Trzy najważniejsze nagrody trafiły do:
- Nagroda specjalna - Plastic Drama Theatre z Kowna za przedstawienie "Wybryk z telefonu komórkowego"- jury doceniło tu niebywałą umiejętność opowiadania o rzeczach ważnych w sposób zabawny i serdecznie żartobliwy.
Było to przedstawienie, w którym wystąpiła tylko jedna aktorka - jej doskonała gra ciałem sprawiła, ze dziewczyna dostała dodatkowo, jedyną nagrodę indywidualną za kreację autorską.
- Nagroda Jury powędrowała do Grupy Zerniatko z Żytomierza za przedstawienie " Serce" - za perfekcyjną pracę zespołową i zabawę formą.
- Wielka Nagroda XVII MPTW trafiła do Teatru Recepta ze Stowarzyszenie Ecce Homo za przedstawienie "Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą" - za kompletny spektakl o byciu dla... z wykorzystaniem wszystkich elementów środków scenicznych
Tradycyjnie, jak co roku, podczas gali wręczania nagród mieliśmy niewątpliwą przyjemność podziwiać występ najmłodszych artystów z Teatrzyku ze Stumilowego Lasu.
W ramach projektu, poza prezentacjami, odbyły się także happening, spotkanie dla opiekunów i wychowawców, a także dodatkowe zajęcia rekreacyjne.
Przegląd finansowany był ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji Lotto, Starosty Powiatu Tczewskiego oraz Prezydenta Miasta Tczewa.
Projekt finansowany przez:
Podsumowanie XVI Międzynarodowego Przeglądu Teatrów Wspaniałych 2018
W dniach 10-14 września 2018r odbyła się XVI edycja Międzynarodowego Przeglądu Teatrów Wspaniałych. W ramach projektu zrealizowany został program warsztatów artystycznych oraz przegląd prezentacji scenicznych. Uczestnicy mieli możliwość wzięcia udziału w barwnym korowodzie oraz w zajęciach dodatkowych- integracyjnych. Jak co roku, odbyło się również spotkanie dla kadry mające na celu wymianę doświadczeń z zakresu aktywizacji osób niepełnosprawnych.
W tej edycji projektu mieliśmy okazję gościć grupy z Polski, Litwy, Ukrainy, Macedonii, Bośni i Hercegowiny, Gruzji oraz Republiki Południowej Afryki. W ramach przeglądu prezentacji scenicznych, na deskach tczewskiego Centrum Kultury i Sztuki zaprezentowało się blisko 350 niepełnosprawnych artystów.
Jury przyznało 24 wyróżnienia i 10 nagród.
Wieka nagroda XVI MPTW trafiła do grupy Zerniatko z Zytomierza za przedstawienie "Alpejska ballada" w którym jury doceniło ogromną dojrzałość, doskonałość wykonania i umiejętność oddania delikatności uczucia, jakim jest miłość.
Nagroda Specjalna Jury poza konkursem trafiła do grupy Rag Baby- Ann z Adakavas za przedstawienie "Monologi". Jury przyznało tę nagrodę za doskonałość ruchu scenicznego, za profesjonalizm wszystkich występujących, za spójną koncepcja i idealne wykonanie.
Nagroda Specjalna powędrowała do grupy Milutek z SOSW w Kołobrzegu ( pierwszy raz w projekcie ) za debiut na 6+. Była to nagroda za zrozumienie roli teatru w procesie socjalizacji.
XVI MPTW uświetniły występy: Chóru Passionatka, Chóru Nieboskłonni, Zespołu Samer Band oraz Zespołu Ajagore.
Projekt finansowany przez:
Podsumowanie XV Międzynarodowego Przeglądu Teatrów Wspaniałych 2017
XV Międzynarodowy Przegląd Teatrów Wspaniałych dobiega końca!
W dniach 11-15 września 2017r Stowarzyszenie na Rzecz Szkolnictwa Specjalnego w Tczewie organizowało XV edycję Międzynarodowego Przeglądu Teatrów Wspaniałych.
W tegorocznej, jubileuszowej edycji gościliśmy grupy z Polski, Rosji, Litwy, Ukrainy, Białorusi. Macedonii, Bośni i Hercegowiny oraz Gruzji. Na deskach tczewskiego Centrum Kultury i Sztuki zaprezentowało się 35 zespołów czyli blisko 350 niepełnosprawnych artystów. Jak co roku byliśmy świadkami magicznych rzeczy; na scenie, w świetle reflektorów znikały wszelkie bariery i ograniczenia. Jak co roku zaskoczeni byliśmy poziomem przedstawień. Oglądaliśmy przedstawienia radosne i wesołe, były również przedstawienia bardzo wzruszające, zmuszające do refleksji w której doskonała gra aktorska hipnotyzowała publiczność a także takie, które pozwoliły poznać inne kultury.
Jury przyznało 25 wyróżnień i 10 nagród.
Nagrodę Prezesa PFRON, Jury przyznało grupie Domkowcy ze Środowiskowego Domu Samopomocy przy Stowarzyszeniu Na Rzecz Szkolnictwa Specjalnego w Tczewie za przedstawienie " Nogi, nogi roztańczone". Nagrodę wręczał Dyrektor Oddziału Pomorskiego PFRON- Pan Dariusz Majorek.
Nagroda Specjalna powędrowała do Grupy Studio Danko z Kaliningradu za przedstawienie "Kopciuszek". Jury doceniło w tym przedstawieniu niezwykłą żywiołowość i reżyserię.
Nagroda Jury powędrowała do grupy Arlekin z Bydgoszczy za przedstawienie " Eurydyka" za minimalizm formy, minimalizm przekazu i wielki ładunek emocjonalny.
Przedstawienie "Eurydyka" mieliśmy okazję zobaczyć jeszcze raz podczas Koncertu Finałowego.
Wielka Nagroda powędrowała do grupy Teatr Studio Maska z Żytomierza za przedstawienie " Kwiat paproci" . Jury podkreśliło, że w tym przedstawieniu wszystkie środki przekazu zostały doskonale wykorzystane.
XV edycję imprezy uświetnił koncert Natalii Szroeder.
Była to jubileuszowa edycja Międzynarodowego Przeglądu Teatrów Wspaniałych. Podczas 15 lat realizacji imprezy gościliśmy u siebie zespoły z takich krajów jak: Azerbejdżan, Bośnia i Hercegowina, Białoruś, Hiszpania, Litwa, Łotwa, Macedonia, Niemcy, Portugalia, Rosja, RPA, Słowacja, Ukraina , Wielka Brytania, Włochy. W każdej edycji udział brało średnio 30 zespołów. W trakcie 15 lat realizacji projektu gościliśmy u siebie blisko 450 zespołów czyli ok. 4500 uczestników. We wszystkie nasze działania angażowali się wolontariusze. Przez wszystkie lata realizacji projektu współpracowało z nami około 300 wolontariuszy.
Międzynarodowy Przegląd Teatrów Wspaniałych od samego początku finansowo wspiera Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Projekt finansowany przez:
Podsumowanie XIV Międzynarodowego Przeglądu Teatrów Wspaniałych 2016
XIV Międzynarodowy Przegląd Teatrów Wspaniałych przeszedł do historii…
W dniach 6- 13 czerwca realizowana była XIV edycja Międzynarodowego Przeglądu Teatrów Wspaniałych.
Projekt rozpoczął barwny i głośny happening, w którym uczestniczyli wychowankowie i wychowawcy Zespołu Placówek Specjalnych w Tczewie. Przemarsz barwnego korowodu najbardziej uczęszczanymi ścieżkami Tczewa miał na celu zaproszenie mieszkańców do Centrum Kultury i Sztuki na prezentacje.
Uczestnikami XIV Międzynarodowego Przeglądu Teatrów Wspaniałych było 35 zespołów, reprezentujących kraje: Polskę, Litwę, Ukrainę, Gruzję, Rosję, Włochy i Republikę Południowej Afryki. Zobaczyliśmy 35 prezentacji. Mogliśmy podziwiać przedstawienia o tematyce lekkiej, radosnej, były też przedstawienia nostalgiczne, poruszające poważne tematy, zmuszające do refleksji. W różnorodnych formach scenicznych, zaprezentowało się 350 niepełnosprawnych artystów.
Wszystkim prezentacjom przyglądało się jury, w którym zasiedli:
- Pan Jarosław Wojciechowski- Dyrektor Centrum Kultury w Gdyni. Jeden z założycieli Sceny Teatralnej SAM oraz Gdyńskiej Sceny Kabaretowej. Producent spektakli teatralnych i koproducent filmowy w ramach Gdyńskiego Funduszu Filmowego.
- Pan Krystian Nehrebecki- Dyrektor Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie.
- Pani Jolanta Rożyńska- Dyrektor Wejherowskiego Centrum Kultury, przez wiele lat związana z Teatrem Miejskim im. Gombrowicza w Gdyni.
- Pani Natalia Kuropatwińska- nauczyciel w Zespole Placówek Specjalnych w Tczewie, terapeuta, od dekady związana z realizacją Przeglądu Teatrów Wspaniałych
Wielką niespodzianką dla uczestników Przeglądu był koncert Anny Wyszkoni. Koncert ten odbył się w sali widowiskowej CKiS się 7 czerwca 2016 o godz. 18:00.
Jak co roku, w ramach przeglądu uczestnicy mogli brać udział w warsztatach artystycznych. Warsztaty odbywały się każdego dnia trwania projektu w Gołuniu i w Tczewie- w Centrum Aktywizacji Osób Niepełnosprawnych oraz w Centrum Kultury i Sztuki. Podczas warsztatów uczestnicy mogli poznać różne techniki tworzenia scenografii, brali udział w zajęciach choreoterapii, w zajęciach wokalno- muzycznych, uczyli się wykonywania makijażu scenicznego, brali udział w sesji zdjęciowej a także w zajęciach sportowych. Wszystkie działania w ramach projektu uwiecznione zostały na zdjęciach. Prezentacja zdjęć, będąca jednocześnie podsumowaniem wszystkich działań warsztatowych miała miejsce podczas koncertu finałowego w CKiS w dniu 9 czerwca 2016r. Podczas uroczystego finału, jury obecne w trakcie Przeglądu wręczyło uczestnikom nagrody indywidualne i zespołowe. Każdy uczestnik dostał koszulkę i komplet ręczników z haftowanym logo MPTW, a każdy zespół sprzęt fotograficzny.
Wielką Nagrodę XIV MPTW otrzymał zespół Teatr Studio Maska z Żytomierza za przedstawienie „ Planeta czystej miłości”.
Jury wyróżniło również dodatkowe 4 zespoły, które zaprezentowały się na deskach Gdyńskiego Centrum Kultury oraz Filharmonii Wejherowskiej.
Zapraszany do fotorelacji.
Zdjęcia wykonał Marek Czaja.
PATRONAT NAD TEGOROCZNĄ EDYCJĄ MPTW OBJĘLI:
Pan Stanisław Karczewski-Marszałek Senatu Rzeczpospolitej Polskiej
Pani Anna Zalewska- Minister Edukacji Narodowej
Pan Krzysztof Michałkiewicz- Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych
Pan Marek Michalak- Rzecznik Praw Dziecka
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Pan Józef Poltrok-Konsul Honorowy Republiki Litewskiej
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
Pan Dariusz Drelich-Wojewoda Pomorski
Pan Mieczysław Struk- Marszałek Województwa Pomorskiego
Pani Elżbieta Wasilenko - Pomorski Kurator Oświaty
Pan Tadeusz Dzwonkowski - Starosta Powiatu Tczewskiego
Pan Mirosław Pobłocki- Prezydent Miasta Tczewa
Jego Ekscelencja Ryszard Kasyna - Biskup Pelpliński
Portale: pomorskie.eu, niepełnosprawni.pl, tcz.pl, gazetaswietojanska.org
Magazyn Nasze Sprawy oraz Telewizja TeTka.
PRZEGLĄD REALIZOWANY BYŁ DZIĘKI WSPARCIU
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
Marszałka Województwa Pomorskiego
Prezydenta Miasta Tczewa
Starosty Tczewskiego
Projekt finansowany przez:
Podsumowanie XIII Międzynarodowego Przeglądu Teatrów Wspaniałych 2015
Tegoroczna edycja Międzynarodowego Przeglądu Teatrów Wspaniałych realizowana była w dniach 8-15 czerwca 2015r. Podczas niej zrealizowane zostały wszystkie, wcześniej zaplanowane działania. Impreza realizowana była zarówno w Tczewie jak i w Gołuniu.
Projekt rozpoczął happening w którym uczestniczyli wychowankowie i wychowawcy Zespołu Placówek Specjalnych. Barwny korowód przeszedł ulicami Starego Miasta. Celem tego działania było zaproszenie mieszkańców Tczewa do Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie na prezentacje sceniczne.
Uczestnikami XIII Międzynarodowego Przeglądu Teatrów Wspaniałych było 36 zespołów z Polski, Gruzji, Czarnogóry, Włoch, Rumuni, Litwy, Ukrainy, Białorusi, Bośni i Hercegowiny i Rosji. Podczas trwania projektu grupy brały udział w warsztatach artystycznych i w przeglądzie prezentacji scenicznych.
Przegląd prezentacji scenicznych odbywał się w dniach 9-11 czerwca w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie. Jak co roku zachwyciła nas wielowymiarowość przedstawień. Były przedstawienia radosne, bardzo energetyczne, ale też i przedstawienia poważne, nostalgiczne, zmuszające do refleksji. Na scenie zaprezentowało się 350 niepełnosprawnych artystów, którzy przyjechali, aby móc podzielić się z nami talentem, pasją, odkryć przed nami swoją wrażliwość. Podczas wszystkich prezentacji obecne było jury. W jury zasiedli:
- Pan Jarosław Wojciechowski- Dyrektor Centrum Kultury w Gdyni. Jeden z założycieli Sceny Teatralnej SAM oraz Gdyńskiej Sceny Kabaretowej. Producent spektakli teatralnych i koproducent filmowy w ramach Gdyńskiego Funduszu Filmowego.
- Pan Krystian Nehrebecki- Dyrektor Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie.
- Pani Jolanta Rożyńska- Dyrektor Wejherowskiego Centrum Kultury, przez wiele lat związana z Teatrem Miejskim im. Gombrowicza w Gdyni.
- Pani Natalia Kuropatwińska- nauczyciel w Zespole Placówek Specjalnych w Tczewie, terapeuta, od dekady związana z realizacją Przeglądu Teatrów Wspaniałych
- Oraz gościnnie Pani Nino Bakhutashvili- związana z Zespołem DZMEBI z Gruzji.
Niespodzianką tegorocznej edycji był występ gwiazdy Rafała Brzozowskiego, który odbył się we wtorek o godz. 18:00.
Jak co roku podczas projektu odbywały się warsztaty. Warsztaty artystyczne odbywały się każdego dnia trwania projektu, w Gołuniu i w Tczewie- w Centrum Aktywizacji Osób Niepełnosprawnych. Podczas warsztatów uczestnicy wykonali mnóstwo prac plastycznych, poznali różne techniki tworzenia elementów małej scenografii, brali udział w zajęciach choreoterapii, w sesji fotograficznej oraz w zajęciach sportowych. Prace wykonane podczas warsztatów XIII edycji Przeglądu mogliśmy zobaczyć w Centrum Kultury i Sztuki, podczas koncertu finałowego. Podczas uroczystego finału, jury obecne w trakcie przeglądu prezentacji scenicznych wręczyło uczestnikom nagrody. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni śpiworami, a zespoły nagrodą rzeczową w postaci aparatu cyfrowego. Finał uświetnił występ Zespołu Folklorystycznego DZMEBI.
Tegoroczną nowością było wyróżnienie przez jury 4 zespołów, które wyruszyły w pierwsze swoim życiu tournée i zaprezentowały swój talent na deskach Centrum Kultury w Gdyni i Filharmonii Wejherowskiej.
Zapraszamy do obejrzenia galerii.
Autor zdjęć: Marek Czaja.
Projekt finansowany przez:
Patronat nad imprezą objęli:
Pan Radosław Sikorski- Marszałek Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej
Pan Bogdan Borusewicz-Marszałek Senatu Rzeczpospolitej Polskiej
Pani Joanna Kluzik-Rostkowska- Minister Edukacji Narodowej
Pan Jarosław Duda- Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych
Pan Marek Michalak- Rzecznik Praw Dziecka
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Pan Nikoloz Nikolozishvili- Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Gruzji
Pan Józef Poltrok-Konsul Honorowy Republiki Litewskiej
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
Pan Ryszard Stachurski-Wojewoda Pomorski
Pan Mieczysław Struk- Marszałek Województwa Pomorskiego
Pani Elżbieta Wasilenko - Pomorski Kurator Oświaty
Pan Tadeusz Dzwonkowski - Starosta Powiatu Tczewskiego
Pan Mirosław Pobłocki- Prezydent Miasta Tczewa
Jego Ekscelencja Ryszard Kasyna - Biskup Pelpliński
Patronat medialny:
TVP Gdańsk, Tetka, Radio Głos, Radio Fabryka, Nasze Sprawy, niepełnosprawni.pl, Gazeta Świętojańska, Tcz.pl, Integracja, Wrota Pomorza,
Podsumowanie XII Międzynarodowego Przeglądu Teatrów Wspaniałych 2014
Za nami XII edycja Międzynarodowego Przeglądu Teatrów Wspaniałych, która realizowana była w dniach 9-13 czerwca 2014r.
Projekt rozpoczął happening w którym uczestniczyli wychowankowie i wychowawcy SOSW. Barwny korowód przeszedł ulicami Starego Miasta 10 czerwca 2014r. Celem tego działania było zaproszenie mieszkańców Tczewa do Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie na prezentacje sceniczne.
W XII edycji Międzynarodowego Przeglądu Teatrów Wspaniałych uczestniczyło 36 zespołów z Polski, Litwy, Ukrainy, Białorusi, Bośni i Hercegowiny i Rosji. Podczas trwania projektu grupy brały udział w warsztatach artystycznych i w przeglądzie prezentacji scenicznych.
Przegląd prezentacji scenicznych odbywał się w dniach 10-12 czerwca w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie. Mieliśmy możliwość obejrzenia różnorodnych przedstawień. Były przedstawienia radosne, bardzo energetyczne, ale też i przedstawienia poważne, nostalgiczne, zmuszające do refleksji. Jak co roku zaskoczeni byliśmy świetną gra aktorską, idealnie dobraną muzyką czy bogatymi scenografiami. Przegląd rozpoczął się we wtorek. Tego dnia też na uczestników czekała muzyczna niespodzianka; o godzinie 18:15 wystąpił dla nich Łukasz Zagrobelny.
Jak co roku podczas projektu odbywały się warsztaty. Warsztaty artystyczne odbywały się każdego dnia trwania projektu, w Gołuniu i w Tczewie- w Centrum Aktywizacji Osób Niepełnosprawnych. Podczas warsztatów uczestnicy wykonali mnóstwo prac plastycznych, poznali różne techniki tworzenia elementów małej scenografii, brali udział w zajęciach choreoterapii, w sesji fotograficznej oraz w zajęciach sportowych. Prace wykonane podczas warsztatów a także fotorelację z XII edycji Przeglądu mogliśmy zobaczyć w Centrum Kultury i Sztuki, podczas koncertu finałowego. Podczas uroczystego finału, jury obecne w trakcie przeglądu prezentacji scenicznych wręczyło uczestnikom nagrody. Wszyscy uczestnicy otrzymali plecaki a zespoły nagrody rzeczowe w postaci sprzętu elektronicznego. Niespodzianką podczas koncertu finałowego był występ grupy Samer Band.
Zapraszamy do obejrzenia galerii.
Autor zdjęć: Marek Czaja.
Przegląd realizowany był ze środków:
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Edukacja- priorytet Edukacja Kulturalna
Samorządu Województwa pomorskiego
Gminy Miejskiej Tczew
Powiatu Tczewskiego
Projekt finansowany przez:
Podsumowanie XI Międzynarodowego Przeglądu Teatrów Wspaniałych 2013
Za nami XI edycja Międzynarodowego Przeglądu Teatrów Wspaniałych!
Przegląd rozpoczął się 10 a zakończył 14 czerwca 2013r. Podczas pierwszego dnia trwania imprezy, w Tczewie odbył się happening "Tacy Sami", w którym udział wzięli wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego im. Jana Pawła II Tczewie. Uczestnicy, przebrani w różnobarwne stroje w asyście bębnów, akordeonu i gitary (na instrumentach grali uczniowie i opiekunowie) wyruszyli na Bulwar nad Wisłą i na Stare Miasto, aby rozdać ulotki promujące wydarzenie.
W dniach 11- 13 czerwca 2013 na scenie Centrum Kultury i Sztuki odbywały się prezentacje sceniczne. W tym roku do udziału w wydarzeniu zakwalifikowanych zostało 35 zespołów. Były to grupy z Polski, Rosji, Białorusi, Ukrainy, Litwy, Niemiec i Węgier. Zespoły zaprezentowały się zgodnie z ustalonym przez organizatora programem przedstawień. Jak co roku zachwyciła nas wielowymiarowość przedstawień. Były przedstawienia radosne, bardzo energetyczne, ale też i przedstawienia poważne, nostalgiczne, zmuszające do refleksji. Na scenie zaprezentowało się 350 niepełnosprawnych artystów, którzy przyjechali, aby móc podzielić się z nami talentem, pasją, odkryć przed nami swoją wrażliwość. Podczas wszystkich prezentacji obecne było jury. W jury zasiedli: Pan Krzysztof Matuszewski- aktor Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Występował też w wielu spektaklach telewizyjnych oraz serialach takich jak "Barwy Szczęścia", "M jak miłość" czy "Na dobre i na złe". Pan Marek Richter, aktor na co dzień występujący na deskach Teatru Muzycznego w Gdyni. Jest również aktorem filmowym, znanym z serialu "Klan", "M jak miłość", "Prawo Agaty" czy "Na dobre i na złe". Organizuje i prowadzi grupę teatralną na Uczelni Wyższej Ateneum w Gdańsku przy współpracy z Centrum Akademickim w Gdańsku. Pani Katarzyna Dałek - aktorka teatru Wybrzeże w Gdańsku. Występowała m.in. w Teatrze Logos i Teatrze Studyjnym w Łodzi, Teatrze Polskim i Teatrze Wielkim w Poznaniu, w Teatrze im. Jaracza w Łodzi oraz w Teatrze Narodowym w Warszawie. Pan Jarosław Wojciechowski - Dyrektor Centrum Kultury w Gdyni. Jeden z założycieli Sceny Teatralnej SAM oraz Gdyńskiej Sceny Kabaretowej. Producent spektakli teatralnych i koproducent filmowy w ramach Gdyńskiego Funduszu Filmowego.
Członkowie jury wcielili się także w rolę animatorów- razem z terapeutami prowadzili warsztaty dla uczestników.
Przegląd prezentacji rozpoczął się we wtorek. Wtedy też, po pierwszych prezentacjach dla uczestników Przeglądu wystąpił zespół FARBA. Prezentacje sceniczne zakończyły się w czwartek. Na Koncercie Finałowym, po obradach jury uczestnicy otrzymali nagrody. Zgodnie z protokołem Jury Wielką Nagrodę XI MPTW otrzymał zespół The Little Theatre of Mimodrama z Kowna za przedstawienie STRACH.
Podczas wszystkich dni przeglądu uczestnicy zakwaterowani byli w Gołuniu, gdzie mogli brać udział w licznych zajęciach artystycznych. Członkowie grup teatralnych mogli wziąć udział w warsztatach artystycznych, które pozwoliły im doskonalić umiejętności z zakresu makijażu scenicznego, tworzenia elementów małej scenografii, ruchu scenicznego , a także wzięli udział w sesji zdjęciowej, zajęciach choreoterapii i zajęciach rekreacyjno -sportowych. W Gołuniu także, tradycyjnie już, odbyła się Biesiada Kaszubska podczas której uczestnicy mogli pobawić się w rytmie muzyki kaszubskiej, poznać stroje ludowe oraz, co najważniejsze, spróbować specjałów kuchni kaszubskiej.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
Autor zdjęć: Marek Czaja.
Przegląd realizowany był ze środków:
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Edukacja- priorytet Edukacja Kulturalna
Samorządu Województwa pomorskiego
Gminy Miejskiej Tczew
Powiatu Tczewskiego
Projekt finansowany przez:
Podsumowanie X Międzynarodowego Przeglądu Teatrów Wspaniałych 2012
Za nami X edycja Międzynarodowego Przeglądu Teatrów Wspaniałych.
W ramach tego wydarzenia 11 czerwca na ulicach Tczewskiej Starówki odbył się happening "Bez barier", którego celem było promowanie imprezy i
zachęcenie mieszkańców do wzięcia udziału w wydarzeniu.
Od 5 czerwca na Bulwarze nad Wisłą oraz w Fabryce Sztuk mogliśmy oglądać wystawę fotograficzną " 10 lat Międzynarodowego Przeglądu Teatrów Wspaniałych"
W dniach 12-14 czerwca natomiast w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie odbył się przegląd prezentacji scenicznych.
W 32 prezentacjach zaprezentowały się 33 zespoły. Jak co roku mogliśmy przeżyć niesamowite i emocjonujące chwile, które czasami wzruszały,
skłaniały do refleksji, ale też bawiły i były świetną kulturalną rozrywką.
Podczas tegorocznej edycji podziwialiśmy zespoły z Rosji, Litwy, Ukrainy, RPA i z Polski.
Wszystkim prezentacjom przyglądało się Jury z Teatru Miejskiego w Gdyni w składzie: Sasza Reznikov- przewodniczący, Alicja Piotrowska, Aleksandra
Meller i Rafał Ostrowski.
Jury po obejrzeniu wszystkich prezentacji uznało, że Wielką Nagrodę X Międzynarodowego Przeglądu Teatrów Wspaniałych otrzyma: Teatr Dramatu
Plastycznego z Kowna na Litwie za przedstawienie "Narodziny".
Tegoroczną edycję Przeglądu otworzył Koncert Inauguracyjny, którego gwiazdą była Urszula.
Uczestnicy zakwaterowani byli w Gołuniu. Tam wzięli udział m.in. w biesiadzie kaszubskiej, warsztatach tanecznych, muzycznych oraz w zajęciach
rekreacyjno- sportowych. Część z uczestników zwiedziła okoliczne atrakcje turystyczne takie jak Muzeum w Szymbarku, Muzeum Etnograficzne we Wdzydzach Kiszewskich oraz Zamek w Gniewie.
Z uczestnikami pożegnaliśmy się 15 czerwca 2012r.
Tegoroczna edycja po raz kolejny uświadomiła nam, że warto zmagać się z wszelkimi przeciwnościami, aby dać wspaniałym artystom możliwość do
zaprezentowania innym własnej pracy i własnego talentu.
Podsumowanie IX Międzynarodowego Przeglądu Teatrów Wspaniałych 2011
Tegoroczna edycja Międzynarodowego Przeglądu Teatrów Wspaniałych realizowana była w dniach 6-10 czerwca 2011r. Podczas niej zrealizowane zostały
wszystkie, wcześniej zaplanowane działania. Impreza realizowana była zarówno w Tczewie jak i w Gołuniu.
W marcu rozpoczęliśmy działania związane z przygotowaniem i promocją projektu. W ramach tego działania występowaliśmy o przyznanie patronatów
zarówno honorowych i medialnych. Dzięki temu, podczas trwania Przeglądu w Panoramie na TVP Gdańsk pojawił się reportaż z imprezy, również w
lokalnej telewizji Tetka pojawiły się materiały z tegorocznej imprezy. Przygotowane zostały zaproszenia, plakaty i koszulki dla
uczestników.Przygotowane zostały także materiały informacyjne, które umieszczone zostały w Dzienniku Bałtyckim. Wkładka, w której
umieszczone zostały informacje o Przeglądzie ukazały się w tygodniu, w którym zrealizowana została impreza. Wykonanie materiałów promocyjnych
zlecone zostało wykonawcy zewnętrznemu.
Podczas tegorocznej edycji mieliśmy okazję podziwiać 25 zespołów, które prezentowały się na scenie Tczewskiego Centrum Kultury i Sztuki:
- Adakavas Theatre Rag-Baby Ann-Taurogi-Litwa
- Dyvosad- Czernichów-Ukraina
- Teatr Ciszy-Grodno-Białoruś
- The Little Theatre of Mimodrama-Kowno-Litwa
- Studio Danko-Kaliningrad
- Teatr Studio Maska-Żytomierz, Ukraina
- Ridny Dim-Cherkassy-Ukraina
- "Panto-Teatr"Ośrodek Dziennego Pobytu i Rehabilitacji Społecznej Osób Niepełnosprawnych Stowarzyszenia "Otwarte Drzwi" Warszawa
- "Teatr Dźwięku" Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, Koło w Biskupcu
- "Teatr bez Kurtyny" Fundacja Jaś i Małgosia Łódź
- "Pracownia" SOSW Koło
- "Teatr Wjazdowa" Kraków
- "Kłobuczki" Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy Biskupiec
- "Teatr na kółkach" Niepubliczny Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno- Wychowawczy Kowalki
- "Metamorfoza" ŚDS Tczew
- "Płomyki" SOR-W dla dzieci i młodzieży z autyzmem, Malbork
- "Parada" SOSW nr 2 Gdańsk
- "Krasnoludki" SOSW Tczew
- "Miglance" WTZ Tczew
- " Mimi Riczi" SSPdP w SOSW Tczew
- "Sarabanda" Grupy Wychowawcze przy SOSW Tczew
- "Wagabunda"SOSW Bartoszyce
- "UL" Starogard Gdański
- "Notabene" ŚDS Gdańsk
- "Teatrzyk ze Stumilowego Lasu" Przedszkole w SOSW w Tczewie.
Wszystkim przedstawieniom bacznie przyglądało się jury w składzie: Aleksandra Meller, Anna Iwasiuta, Rafał Ostrowski oraz Filip Frątczak, aktorzy Teatru Muzycznego z Gdyni. Zwieńczeniem Przeglądu był Koncert Finałowy na którym mieliśmy okazje gościć wielu zaproszonych gości, wśród których byli m:in. Zofia Vasiliauskienie- Dyrektor Departamentu Edukacji i Spraw Socjalnych w Taurogach, Vira Evina- Prezes Żytomierskiej Obwodowej Organizacji Ukraińskiego Towarzystwa Głuchych, Dariusz Majorek Dyrektor Pomorskiego PFRON, Przedstawiciel Konsula Republiki Litewskiej w Gdańsku- Janusz Dziugiewicz.
Podczas tego koncertu Jury odczytało werdykt i wręczało nagrody (indywidualne i zespołowe).
Nagrodę główną otrzymał zespół DYVOSAD z Ukrainy, za przedstawienie The Little Prince. Koncert Finałowy uświetniały występy taneczne zespołu z Żytomierza: Teatru Studio MASKA i Gwiazd Polesia oraz zespołu muzycznego Summer Band, który tworzą uczniowie i pracownicy SOSW w Tczewie. Występy taneczne, zespołu w którym tańczą osoby niesłyszące wzbudziły niesamowity zachwyt zgromadzonej publiczności.
VIII Międzynarodowy Przegląd Teatrów Wspaniałych
29 zespołów - z różnych zakątków Polski i całej Europy wystąpiło w VIII Międzynarodowym Przeglądzie Teatrów Wspaniałych, który w tym tygodniu odbył się w Tczewie. Uczestnicy przedsięwzięcia zaprezentowali swoje sceniczne pasje i udowodniali, że sztuka i twórczość mogą być doskonałymi formami arteterapii.
W tym roku na deskach tczewskiego Centrum Kultury i Sztuki zaprezentowało się 29 zespołów teatralnych z różnych zakątków naszego kraju oraz Europy - m.in. z Ukrainy, Litwy, Białorusi, Bośni i Hercegowiny i Niemiec. Impreza pozwala na zaprezentowanie możliwości dokonań scenicznych osób niepełnosprawnych:
- To środowisko jest przez niektórych, zupełnie niepotrzebnie postrzegane przez pryzmat jakiegoś politowania. My chcemy to zmienić. - wyjaśnia nam Wojciech Rinc - organizator Międzynarodowego Przeglądu Teatrów Wspaniałych i dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Tczewie - Jak widać na naszych przeglądach, nasi goście mają nam wiele do powiedzenia. Być może myślą trochę inaczej, ale nie tylko trzeba im podawać rękę, ale także wysłuchać. To dla nas wszystkich wielka lekcja pokory.
Przegląd powstał z potrzeby prezentacji dokonań oraz możliwości artystycznych osób niepełnosprawnych. Teatr jest sztuką szalenie pojemną, tu swoje miejsce znajdują wielcy i mali artyści, tu buduje się delikatną nić wiodącą do serc ludzkich, do wyobraźni, do myśli nad sensem istnienia człowieka. Dlatego organizatorzy stwarzają okazję, by wejść do świata, by przemówić własnym głosem.
Źródło: www.tcz.pl
Zapraszamy do obejrzenia foto relacji
|